Justiitsministeeriumi logo

Menüü

Lapsed ja vangistus

Jaga

Vanema vangistus võib mõjutada pere elukorraldust ja majanduslikku võimekust. Lähedase vangistus on peaaegu alati psüühiliselt raske ja traumaatiline nii lapsele kui ka teisele vanemale.

Lapse mure ja ängistus jäävad tihti vanema murede varju. Laps võib jääda või teda võidakse jätta n-ö oma õnne sepaks. Laps võib isegi olla sunnitud võtma vastutuse pere igapäevaelu korraldamisel. Keeruline olukord kodus võib väljenduda koolis keskendumisraskusena, käitumis- või muude probleemide ja häiretena.

Vanemate vangistus puudutab erinevatel viisidel ja eri olukordades olevaid lapsi. Vanglasse võib sattuda isa, ema, kasuisa või -ema või mõni muu lähedane täiskasvanu. Vanema vanglasse minek võib olla perele ootamatu. Vanglas viibimise aeg võib olla lühike või aastatepikkune. Pealegi võib eeluurimisvangistuse ajal olla olukord vägagi ebaselge ja vanglas viibimise aja kohta ei ole täpset infot.

Materjalide koostamisel on kasutatud Soome Kriminaalihuollon tukisäätiö ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (KRITS) materjale. Materjalid on valitud ja kohandatud koostöös MTÜ-ga Lastekaitse Liit.

Vangistus lapse seisukohast 
 

Kuidas kool saab last aidata? 
 

Kuidas vanema kuriteost ja karistusest lapsega rääkida? 
 

Soovitused lapsevanemale